Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 17 juni 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 17 juni 2026 Solvalla

onsdag 17 juni 2026Solvalla, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 9 · STL Bronsdivisionen (Försök 5 i Meeting 4 - Final Bergsåker 27/6) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:26

Vinnare

3Brilliant Kid Peter G Norman

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Brilliant KidPeter G Norman1.10,93,69
24Head of StateJorma Kontio1.10,920,63
35Jay Jay ZetÖrjan Kihlström1.11,012,77
46KatzenjammerUlf Ohlsson1.11,247,38
59Flight SequenceMagnus A Djuse1.11,25,39
61The Flying EagleRobert Bergh1.11,22,17
711Parish Crooks V.S.Björn Goop1.11,223,29
87Slivovitz LoverClaes Sjöström1.11,368,10
Opl.10Phantom le SoleilKenneth Haugstad1.11,535,02
Opl.2Jula MenuncioPer Lennartsson1.11,692,50
Opl.12Finance Lady ParMats E Djuse1.11,655,00
Struken8Basic StructureRikard N Skoglund––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Prix Calgary Games · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:46

Vinnare

2Wise Guy Örjan Kihlström

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Wise GuyÖrjan Kihlström1.11,02,24
210ZarexDaniel Wäjersten1.11,212,60
35Papillon BokoRobin Bakker1.11,24,61
47Chribo HillConrad Lugauer1.11,36,12
59I'm a DancerBjörn Goop1.11,431,51
61Sir ToomaMats E Djuse1.11,596,39
Opl.3Recycle CashRikard N Skoglund1.11,59,81
Opl.6Mon Amour d'AurcyPer Linderoth1.11,670,60
Opl.11Urban ProfileAnders Eriksson1.11,6133,09
Opl.12BarkleyMagnus A Djuse1.11,713,71
Opl.8EolJorma Kontio1.11,9122,51
Opl.4Valla d'GaagaaRobert Bergh1.13,638,28

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 9

STL Bronsdivisionen (Försök 5 i Meeting 4 - Final Bergsåker 27/6) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:26

Startlista DD-1, Solvalla lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1The Flying EagleRobert Bergh1Startar
2Jula MenuncioPer Lennartsson2Startar
3Brilliant KidPeter G Norman3Startar
4Head of StateJorma Kontio4Startar
5Jay Jay ZetÖrjan Kihlström5Startar
6KatzenjammerUlf Ohlsson6Startar
7Slivovitz LoverClaes Sjöström7Startar
8Basic StructureRikard N Skoglund8Struken
9Flight SequenceMagnus A Djuse9Startar
10Phantom le SoleilKenneth Haugstad10Startar
11Parish Crooks V.S.Björn Goop11Startar
12Finance Lady ParMats E Djuse12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

Prix Calgary Games · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:46

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Sir ToomaMats E Djuse1Startar
2Wise GuyÖrjan Kihlström2Startar
3Recycle CashRikard N Skoglund3Startar
4Valla d'GaagaaRobert Bergh4Startar
5Papillon BokoRobin Bakker5Startar
6Mon Amour d'AurcyPer Linderoth6Startar
7Chribo HillConrad Lugauer7Startar
8EolJorma Kontio8Startar
9I'm a DancerBjörn Goop9Startar
10ZarexDaniel Wäjersten10Startar
11Urban ProfileAnders Eriksson11Startar
12BarkleyMagnus A Djuse12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 17 jun 2026 kl 22:06.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1156,198,1118,1283,1110,85262,5814,36371,6778,9930,78384,0169,58
    2986,06301,19786,131145,13514,011754,71526,351951,031307,441228,902613,031419,51
    3152,6113,7021,25151,4513,92373,0516,25613,10135,6625,83809,5398,53
    4773,9179,82154,19266,84114,52796,59135,68929,74399,16254,972002,65503,48
    5429,0140,4996,17264,6751,48533,3767,50640,46178,42132,061141,47208,73
    61024,76192,63384,18665,44282,60667,30289,211541,38610,45608,422960,56966,18
    71088,03295,55581,95884,52432,692010,27350,381994,43990,641030,562323,741502,15
    8––––––––––––
    9361,6414,7327,33153,2114,39419,2819,46661,80104,3533,57901,0998,13
    101995,46234,82338,51797,75275,721518,82278,842275,62698,12427,252620,04415,89
    111006,42109,60202,66470,45155,481207,87145,901731,48216,81275,591015,15409,78
    12967,84244,75658,021555,75435,442434,33430,971743,11853,53853,703308,03465,67

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.