Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel tisdag 18 augusti 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 18 augusti 2026 Östersund

tisdag 18 augusti 2026Östersund, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 8 · Spårtrappa - DubbelCupen, Försök 7 i Meeting 5 (Final Hagmyren 12/9) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

8Guli Em Marcus Lilius

Segermarginal: 9 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Guli EmMarcus Lilius1.24,53,58
27Blixen (galopp)Jan-Olof Johansson1.25,57,54
31Voyle LinaPer Arne Eggan1.25,776,72
46BjörgenHenrik Kihle1.25,810,87
52BrosjanVeronika Bugge1.26,018,45
65Tåga RykerIngvar Nyberg1.26,017,45
Opl.4Py BläsenTomas Pettersson1.26,58,06
Opl.9BjörlifixStefan Edin1.28,181,44
Opl.10Re Alkapital (galopp)Claes Eskilsson1.28,45,05
Diskv.3Ava Modde (galopp)Henrik Svenssonu4,64

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 9 · Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

7R.K.Sunshine Henrik Kihle

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17R.K.SunshineHenrik Kihle1.14,03,00
29Loke BurgeMicael Melander1.14,13,74
38Super Queen B.S.Alexander Ljungman1.14,65,02
44Burn it Down ÅsClaes Eskilsson1.14,721,42
51B.G.HafsaStefan Edin1.14,926,34
66Iulius ZetJan-Olof Johansson1.15,247,80
Opl.5TroubleFromDayOneErik Säther1.15,260,72
Opl.2Oyster VikingHenrik Svensson1.15,424,25
Opl.3Montana U.B.Jan Ove Olsen1.15,47,94
Opl.10D'artagnan AwecJimmy Dahlman1.15,735,03
Opl.11YayMarcus Lilius1.16,218,23
Opl.12ApplikeasunWilliam Strand1.20,4182,04

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 8

Spårtrappa - DubbelCupen, Försök 7 i Meeting 5 (Final Hagmyren 12/9) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Östersund lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Voyle LinaPer Arne Eggan1Startar
2BrosjanVeronika Bugge2Startar
3Ava ModdeHenrik Svensson3Startar
4Py BläsenTomas Pettersson4Startar
5Tåga RykerIngvar Nyberg5Startar
6BjörgenHenrik Kihle6Startar
7BlixenJan-Olof Johansson7Startar
8Guli EmMarcus Lilius8Startar
9BjörlifixStefan Edin9Startar
10Re AlkapitalClaes Eskilsson10Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 9

Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Östersund lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1B.G.HafsaStefan Edin1Startar
2Oyster VikingHenrik Svensson2Startar
3Montana U.B.Jan Ove Olsen3Startar
4Burn it Down ÅsClaes Eskilsson4Startar
5TroubleFromDayOneErik Säther5Startar
6Iulius ZetJan-Olof Johansson6Startar
7R.K.SunshineHenrik Kihle7Startar
8Super Queen B.S.Alexander Ljungman8Startar
9Loke BurgeMicael Melander9Startar
10D'artagnan AwecJimmy Dahlman10Startar
11YayMarcus Lilius11Startar
12ApplikeasunWilliam Strand12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 18 aug 2026 kl 21:35.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1364,22677,05392,71782,701135,37922,61399,74473,92330,631810,82775,312637,99
    2347,12226,22162,31421,20861,60435,80169,54170,57116,46638,41385,561045,38
    3141,49104,6118,01147,16387,16219,1716,8825,3414,88267,29103,89937,72
    4204,19206,7951,14145,49420,90272,1125,7164,0838,97385,58181,841957,79
    5207,90208,7887,94251,37274,55337,0582,96104,6468,28483,04246,992015,82
    6200,78181,7540,24199,99549,29164,9237,8851,3036,10382,52128,171524,09
    7293,66279,1381,65223,07549,04406,2319,8252,7839,10405,86246,211973,05
    8106,15105,8419,88113,89271,05160,7014,1818,6710,33167,5260,34770,51
    91174,051453,58451,861352,381038,271080,27584,13529,63257,791666,721173,422390,12
    10179,43168,1045,05134,70559,07268,3321,2033,0523,00183,3284,331021,40

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.