Travlopp på Bergsåker, banan för Dagens dubbel lördag 29 augusti 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 29 augusti 2026 Bergsåker

lördag 29 augusti 2026Bergsåker, lopp 11 och 12Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bergsåker

Lopp 11 · Evonella Garden - Spårtrappa - STL Klass I mot STL Bronsdivisionen (Försök 5 i Meeting 6 - Final Solvalla 10/10) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:25, faktisk start kl 18:37 (+12 min)

Vinnare

8Nickel Occagnes Robert Bergh

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18Nickel OccagnesRobert Bergh1.11,27,58
25Herkules A'lirDaniel Wäjersten1.11,63,32
312Jaguar GodivaUlf Ohlsson1.11,719,42
41Maximus ViciCarl Johan Jepson1.11,86,00
52Seven MoundsRikard N Skoglund1.11,822,14
611Ebbot RiceLinus Lönn1.11,914,42
79Blu WarlockÖrjan Kihlström1.12,07,98
810GratisfactionHenrik Kihle1.12,142,03
Opl.3Eagle of OakMats E Djuse1.12,17,89
Opl.6Take Him SoberMagnus A Djuse1.12,322,23
Opl.7Any Given Sunday (galopp)Hanna Forslin1.12,339,94
Diskv.4Mastroianni (galopp)Marcus Liliusu15,01

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bergsåker

Lopp 12 · Sundsvall Open Trot (Gr I, Int) - STL Gulddivisionen, Final · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:45, faktisk start kl 19:00 (+15 min)

Vinnare

6Epic Kronos Örjan Kihlström

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Epic KronosÖrjan Kihlström1.11,21,71
25Kentucky RiverMagnus A Djuse1.11,221,93
33Get A WishRobert Bergh1.11,415,04
44KuiperDaniel Wäjersten1.11,43,97
52Global EtalonCarl Johan Jepson1.11,68,79
69Laredo BokoMarcus Lilius1.11,689,23
78Castor the StarMats E Djuse1.12,327,39
Diskv.1H.C.'s Crazy Horse (galopp)Per Linderoth738,26
Diskv.7High on Pepper (galopp)Rikard N Skoglund921,63
Struken10ClarissaAlessandro Gocciadoro––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bergsåker lopp 11

Evonella Garden - Spårtrappa - STL Klass I mot STL Bronsdivisionen (Försök 5 i Meeting 6 - Final Solvalla 10/10) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:25, faktisk start kl 18:37 (+12 min)

Startlista DD-1, Bergsåker lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Maximus ViciCarl Johan Jepson1Startar
2Seven MoundsRikard N Skoglund2Startar
3Eagle of OakMats E Djuse3Startar
4MastroianniMarcus Lilius4Startar
5Herkules A'lirDaniel Wäjersten5Startar
6Take Him SoberMagnus A Djuse6Startar
7Any Given SundayHanna Forslin7Startar
8Nickel OccagnesRobert Bergh8Startar
9Blu WarlockÖrjan Kihlström9Startar
10GratisfactionHenrik Kihle10Startar
11Ebbot RiceLinus Lönn11Startar
12Jaguar GodivaUlf Ohlsson12Startar

Startlista DD-2 · Bergsåker lopp 12

Sundsvall Open Trot (Gr I, Int) - STL Gulddivisionen, Final · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 18:45, faktisk start kl 19:00 (+15 min)

Startlista DD-2, Bergsåker lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1H.C.'s Crazy HorsePer Linderoth1Startar
2Global EtalonCarl Johan Jepson2Startar
3Get A WishRobert Bergh3Startar
4KuiperDaniel Wäjersten4Startar
5Kentucky RiverMagnus A Djuse5Startar
6Epic KronosÖrjan Kihlström6Startar
7High on PepperRikard N Skoglund7Startar
8Castor the StarMats E Djuse8Startar
9Laredo BokoMarcus Lilius9Startar
10ClarissaAlessandro Gocciadoro10Struken

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 29 aug 2026 kl 19:21.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →12345678910
    1254,7154,99124,5828,21133,0311,94173,49256,79602,27–
    2748,56189,18364,11109,23436,6553,82417,03667,371131,28–
    3357,8956,7093,8925,51118,9912,05148,46194,01573,23–
    4554,67152,74216,8147,33226,0525,41349,36531,49764,34–
    5180,5833,3666,5713,7364,775,8782,45129,71337,60–
    6496,73173,06263,3397,48230,7640,27337,07354,34856,63–
    7867,68453,96611,69211,68467,24102,36440,77938,161307,61–
    8380,8559,49106,9726,31144,4212,36192,90243,18739,33–
    9451,2476,29159,8934,81154,0413,85228,22308,08561,22–
    101536,18504,21703,22255,17770,01105,76918,011272,231359,65–
    11802,21128,31302,9566,09307,6029,93375,97578,921402,04–
    12849,77193,29357,9594,70379,7539,70420,04641,311239,88–

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.