Travlopp på Solänget, banan för Dagens dubbel måndag 14 september 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 14 september 2026 Solänget

måndag 14 september 2026Solänget, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solänget

Lopp 8 · DubbelCupen, Försök 1 i Meeting 6 (Final Bergsåker 7/11) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

5Zargo Tomas Pettersson

Segermarginal: 10 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15ZargoTomas Pettersson1.23,37,72
27KällsjövikingMicael Melander1.24,251,51
310Tekno JervenJimmy Jonsson1.23,66,97
43Smedheim BrautAntti Ala-Rantala1.24,870,30
58Pyrotek (galopp)Marcus Lilius1.24,97,14
611Våler NikolaiNathalie Blom1.24,232,73
71Lill EldenRobert Kärrman1.26,138,74
Opl.4BragesonStefan Edin1.26,354,55
Opl.2Hibovalle (galopp)Ulf Pettersson1.26,316,26
Diskv.6Gör Som Jag Vill (galopp)Robert Skoglundvänd28,09
Diskv.9Svarte Petter (galopp)Henrik Svenssonu1,78

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solänget

Lopp 9 · Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

4Bältra Selene Jill Ivarsson

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
14Bältra SeleneJill Ivarsson1.13,555,01
27Nils ZonettHenrik Svensson1.13,52,94
311Viking LaneSusanne H Osterling1.13,57,90
45Arpi BrolineStefan Johansson1.13,68,44
58Mando GowanTomas Pettersson1.13,72,77
62Hunting SoberHanna Forslin1.13,714,67
713Mellby KaliberJimmy H Andersson1.14,4166,85
86Vikens BrummerMicael Melander1.14,583,63
Opl.9Oryx HålerydJohn Östman1.14,576,84
Opl.14Informed AmAntti Ala-Rantala1.14,811,11
Opl.15Cemonroc de CoeurThomas S Johansson1.14,8211,81
Opl.12PerpetuateNathalie Blom1.15,0128,96
Opl.10The Big BangThommy Enberg1.15,3211,01
Diskv.1Bottnas Impuls (galopp)William Strandkubu120,29
Struken3K.F.C.SoxMarcus Lilius––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solänget lopp 8

DubbelCupen, Försök 1 i Meeting 6 (Final Bergsåker 7/11) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Solänget lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Lill EldenRobert Kärrman1Startar
2HibovalleUlf Pettersson1Startar
3Smedheim BrautAntti Ala-Rantala2Startar
4BragesonStefan Edin3Startar
5ZargoTomas Pettersson4Startar
6Gör Som Jag VillRobert Skoglund5Startar
7KällsjövikingMicael Melander6Startar
8PyrotekMarcus Lilius7Startar
9Svarte PetterHenrik Svensson1Startar
10Tekno JervenJimmy Jonsson2Startar
11Våler NikolaiNathalie Blom3Startar

Startlista DD-2 · Solänget lopp 9

Spårtrappa · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Solänget lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Bottnas ImpulsWilliam Strand1Startar
2Hunting SoberHanna Forslin2Startar
3K.F.C.SoxMarcus Lilius3Struken
4Bältra SeleneJill Ivarsson3Startar
5Arpi BrolineStefan Johansson4Startar
6Vikens BrummerMicael Melander5Startar
7Nils ZonettHenrik Svensson6Startar
8Mando GowanTomas Pettersson7Startar
9Oryx HålerydJohn Östman9Startar
10The Big BangThommy Enberg10Startar
11Viking LaneSusanne H Osterling11Startar
12PerpetuateNathalie Blom12Startar
13Mellby KaliberJimmy H Andersson13Startar
14Informed AmAntti Ala-Rantala14Startar
15Cemonroc de CoeurThomas S Johansson15Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 14 sep 2026 kl 21:39.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1734,11462,49–973,13430,991418,19180,59164,011384,583889,81443,502830,944922,13450,322049,66
    21394,54168,87–599,49186,18889,6469,5867,591201,553085,65154,641469,532476,05213,952396,17
    31865,16881,31–1496,14739,701958,31397,58327,451534,532947,42960,633882,454132,76744,014412,42
    41203,51373,75–467,43373,40851,35154,26167,31833,552912,30437,252514,573937,70506,664401,80
    5696,7583,91–355,7039,52372,2823,2015,12420,891269,0564,171112,851413,4272,731496,49
    61137,13191,51–790,81243,31422,1397,9691,73952,542919,78180,012108,903084,92350,102678,08
    71718,08577,01–1041,59455,221467,48204,76270,781213,963887,87708,442778,062405,08857,594768,13
    81045,8088,26–425,5462,33532,6424,9919,64485,981551,7482,20870,621029,6564,831705,47
    9365,7832,38–177,2215,53196,355,534,82141,08588,5916,06331,48418,8523,35543,68
    101416,1786,35–638,2960,54926,6028,0621,25591,001187,4261,611292,931376,2260,961556,51
    112112,09477,32–1483,38369,702120,32183,48122,081426,372827,04307,721097,783573,77413,374157,28

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.