Travlopp på Åby, banan för Dagens dubbel lördag 26 september 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 26 september 2026 Åby

lördag 26 september 2026Åby, lopp 11 och 12Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 11 · Tingsvalvet | STL Stodivisionen (Försök 7 i Meeting 6 - Final Solvalla 10/10) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 17:13

Vinnare

6Run Rhapsody Run Thomas Uhrberg

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Run Rhapsody RunThomas Uhrberg1.13,212,10
22Monnier MearasAndré Eklundh1.13,38,10
31R.K.AugustaLinda Sedström1.13,422,17
412Just for ShowCarl Johan Jepson1.12,95,20
58Janica ZetAnders Svanstedt1.13,655,89
611Grace VendilOskar Kylin Blom1.13,19,98
74Pelshin BokoConrad Lugauer1.13,85,91
85Cornelia PalemaHans Crebas1.13,853,35
Opl.15Halina S.H.Stefan Persson1.13,29,41
Opl.14Can't be RuledFelicia Molin1.13,364,81
Opl.9Sainz ZonMagnus A Djuse1.14,045,22
Opl.13Merlene BokoJonas M Oscarsson1.13,331,32
Opl.3Miss Magdalena (galopp)Björn Goop1.14,35,90
Opl.7C'est Ma CourseLucas H Vikström1.14,763,08
Diskv.10Piccadilly Pellini (galopp)Mats E Djuseu14,86

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Åby

Lopp 12 · Svenskt Mästerskap 2026 (Gr II, Nat) - Olle Goops Pokal - STL Gulddivisionen (Försök 5 i Meeting 7 - Final Solvalla 26/12) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 17:35

Vinnare

10A Fair Day Oscar Ginman

Segermarginal: 4.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110A Fair DayOscar Ginman1.11,211,57
24Ready StarMats E Djuse1.11,67,85
37High on PepperEirik Höitomt1.11,66,87
43Call Me GleipnerRikard N Skoglund1.11,728,94
58Barack FaceAdrian Kolgjini1.11,711,30
612Fighter KronosBjörn Goop1.11,717,91
79H.C.'s Crazy HorseDaniel Wäjersten1.11,813,72
81Boscha DiabloJohan Untersteiner1.11,85,24
Opl.2Kentucky RiverMagnus A Djuse1.11,93,29
Opl.11MacahanDwight Pieters1.12,220,42
Diskv.5Orosei Boko (galopp)Carl Johan Jepsonu42,75
Struken6Epic KronosÖrjan Kihlström––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 11

Tingsvalvet | STL Stodivisionen (Försök 7 i Meeting 6 - Final Solvalla 10/10) · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 17:13

Startlista DD-1, Åby lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1R.K.AugustaLinda Sedström1Startar
2Monnier MearasAndré Eklundh2Startar
3Miss MagdalenaBjörn Goop3Startar
4Pelshin BokoConrad Lugauer4Startar
5Cornelia PalemaHans Crebas5Startar
6Run Rhapsody RunThomas Uhrberg6Startar
7C'est Ma CourseLucas H Vikström7Startar
8Janica ZetAnders Svanstedt8Startar
9Sainz ZonMagnus A Djuse9Startar
10Piccadilly PelliniMats E Djuse10Startar
11Grace VendilOskar Kylin Blom1Startar
12Just for ShowCarl Johan Jepson2Startar
13Merlene BokoJonas M Oscarsson3Startar
14Can't be RuledFelicia Molin4Startar
15Halina S.H.Stefan Persson5Startar

Startlista DD-2 · Åby lopp 12

Svenskt Mästerskap 2026 (Gr II, Nat) - Olle Goops Pokal - STL Gulddivisionen (Försök 5 i Meeting 7 - Final Solvalla 26/12) · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 17:35

Startlista DD-2, Åby lopp 12
NrHästKuskStartspårStatus
1Boscha DiabloJohan Untersteiner1Startar
2Kentucky RiverMagnus A Djuse2Startar
3Call Me GleipnerRikard N Skoglund3Startar
4Ready StarMats E Djuse4Startar
5Orosei BokoCarl Johan Jepson5Startar
6Epic KronosÖrjan Kihlström6Struken
7High on PepperEirik Höitomt6Startar
8Barack FaceAdrian Kolgjini7Startar
9H.C.'s Crazy HorseDaniel Wäjersten9Startar
10A Fair DayOscar Ginman10Startar
11MacahanDwight Pieters11Startar
12Fighter KronosBjörn Goop12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 26 sep 2026 kl 17:58.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1162,69133,36681,39256,09706,18–298,07382,79673,28405,70691,41514,70
    246,5423,80264,0962,07335,01–82,93104,66232,4284,73269,38165,44
    338,7517,01196,8246,42284,24–57,0179,01133,8768,96177,54110,25
    430,1318,36173,9439,02245,34–40,4962,16103,1564,14125,58156,43
    5358,91227,94738,18372,48379,98–401,08504,73733,03654,841262,06823,01
    650,2035,08321,4879,56393,88–65,80126,37146,19122,01240,51239,80
    7463,08257,331092,50540,96964,90–366,17803,941021,30933,171258,191135,21
    8440,32259,961163,33517,701105,99–393,00428,28869,81757,521277,251080,03
    9382,24183,51913,93324,45844,87–472,42594,09494,35598,771213,01747,52
    1078,4351,75498,72106,35629,58–100,44178,43166,32133,73334,69268,95
    1156,7540,62305,8494,74614,52–64,97106,13110,89114,67102,02287,04
    1228,1013,11248,7140,24230,58–47,7462,04123,4351,00152,0392,92
    13162,37122,031190,85297,471397,23–290,21560,01731,63492,37957,31842,26
    14443,57283,352905,101039,592696,31–919,441506,781789,191136,582073,371764,36
    1546,7832,29332,3686,40571,22–54,84123,54146,3098,46190,95232,22

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.