Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel tisdag 30 juni 2020. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 30 juni 2020 Solvalla

tisdag 30 juni 2020Solvalla, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 8 · Hästägarnas Sommarpris · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:01 (+5 min)

Vinnare

10Hill Street Daniel Redén

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110Hill StreetDaniel Redén1.10,99,12
25AloneÖrjan Kihlström1.11,04,77
36Grainfield AidenHannu Korpi1.11,110,74
47Ferrari RiverConrad Lugauer1.11,226,63
511Urban KronosKim Eriksson1.11,25,12
Opl.3DragsterRoger Malmqvist1.11,89,91
Opl.1Global Wise GuyJorma Kontio1.12,337,21
Diskv.2Union Forces (galopp)Stefan Melander82,97
Diskv.9Han Herred (galopp)Ulf Ohlssonu14,52
Struken4Puccy ItaliaHenna Halme––
Struken8Rushmore FaceAdrian Kolgjini––
Struken12UralRikard N Skoglund––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 9 · Margaretas Tidiga Unghästserie - Fyraåringslopp Hingstar/Valacker · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

2Go West Young Man Örjan Kihlström

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Go West Young ManÖrjan Kihlström1.12,95,10
26Stonecapes SuperbUlf Eriksson1.12,932,13
35Mr MarvelousUlf Ohlsson1.13,025,78
410Dominic WibbErik Adielsson1.13,325,53
512L.L.RoyalRikard N Skoglund1.13,995,82
61Easy CashJörgen Westholm1.14,38,97
Opl.3Slippery RunwayEmilia Leo1.14,518,38
Opl.4Gulfstream Am (galopp)Conrad Lugauer1.16,72,91
Opl.7Gardner Shaw (galopp)Jorma Kontio1.17,028,67
Opl.8Kinky Boots (galopp)Claes Sjöströmu6,27
Opl.9The Gambler (galopp)Adrian Kolgjiniu34,05
Diskv.11Rackham (galopp)Christoffer Eriksson47,74

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 8

Hästägarnas Sommarpris · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56, faktisk start kl 21:01 (+5 min)

Startlista DD-1, Solvalla lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Global Wise GuyJorma Kontio1Startar
2Union ForcesStefan Melander2Startar
3DragsterRoger Malmqvist3Startar
4Puccy ItaliaHenna Halme4Struken
5AloneÖrjan Kihlström4Startar
6Grainfield AidenHannu Korpi5Startar
7Ferrari RiverConrad Lugauer6Startar
8Rushmore FaceAdrian Kolgjini8Struken
9Han HerredUlf Ohlsson9Startar
10Hill StreetDaniel Redén10Startar
11Urban KronosKim Eriksson11Startar
12UralRikard N Skoglund12Struken

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 9

Margaretas Tidiga Unghästserie - Fyraåringslopp Hingstar/Valacker · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Solvalla lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Easy CashJörgen Westholm1Startar
2Go West Young ManÖrjan Kihlström2Startar
3Slippery RunwayEmilia Leo3Startar
4Gulfstream AmConrad Lugauer4Startar
5Mr MarvelousUlf Ohlsson5Startar
6Stonecapes SuperbUlf Eriksson6Startar
7Gardner ShawJorma Kontio7Startar
8Kinky BootsClaes Sjöström8Startar
9The GamblerAdrian Kolgjini9Startar
10Dominic WibbErik Adielsson10Startar
11RackhamChristoffer Eriksson11Startar
12L.L.RoyalRikard N Skoglund12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 30 jun 2020 kl 21:24.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1175,73202,02407,23108,99384,44767,44380,22276,39798,09588,76367,28999,99
    234,0917,6291,7310,79136,17147,35155,5229,38326,15214,2943,78852,02
    365,5657,17107,5626,40242,16296,34177,5759,98390,53342,8269,44999,99
    4––––––––––––
    529,5025,2944,0213,7173,06174,8290,4125,48181,3799,5545,55374,00
    681,1262,98126,5035,18170,85256,09207,5061,06361,24292,67103,75769,52
    7210,39179,08292,0790,95393,45832,76333,04187,36747,03558,62279,50999,99
    8––––––––––––
    9124,4283,37230,9342,29215,31414,37271,7983,68271,22331,7685,29897,29
    1065,8140,10154,7124,78198,96301,26208,7654,15484,71224,0082,02828,55
    1145,0225,7895,6016,25191,64177,52162,6028,12315,24209,3934,85672,80
    12––––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.