Travlopp på Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 17 augusti 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 17 augusti 2022 Solvalla

onsdag 17 augusti 2022Solvalla, lopp 10 och 11Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · Jubileumspokalen - Femåringslopp (Gr I int) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Vinnare

10San Moteur Björn Goop

Segermarginal: 5 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
110San MoteurBjörn Goop1.09,71,70
23Global BadmanDaniel Wäjersten1.10,214,01
37ChiruClaes Sjöström1.10,314,48
44Mister HerculesÖrjan Kihlström1.10,44,00
59Önas PrincePer Nordström1.10,411,91
61Cicero T.G.Magnus Teien Gundersen1.10,521,44
Opl.2Hipster AmMagnus A Djuse1.10,647,81
Opl.6Readly LavecOskar J Andersson1.10,744,84
Opl.8Chestnut HillUlf Ohlsson1.10,9164,42
Diskv.5Bubble Effe (galopp)Alessandro Gocciadorou51,58

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 11 · Wallenius SOL - Jubileumsstayern · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:53

Vinnare

3King Cole Per Linderoth

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13King ColePer Linderoth1.14,12,48
24Versace FaceÖrjan Kihlström1.14,211,25
39Viking BroddeMagnus A Djuse1.13,88,57
412Ferrari SisuMarc Elias1.13,415,64
55Fighter MarkeRoger Pettersson1.14,4167,87
61Bitcoind' ArcJorma Kontio1.14,57,95
710Ies ElisabetEmilia Leo1.14,132,08
87Zinco JetUlf Ohlsson1.14,254,45
Opl.14Hard TimesRikard N Skoglund1.13,965,70
Opl.8Bison SpiroDwight Pieters1.14,7172,55
Opl.13Noble SuperbDaniel Wäjersten1.15,130,51
Opl.11Global AdventureErik Adielssonu5,44
Diskv.2Kainai Goj (galopp)Mattias Djusekub011,43
Struken6Jareth BokoAndreas Lövdal––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Solvalla lopp 10

Jubileumspokalen - Femåringslopp (Gr I int) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Startlista DD-1, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Cicero T.G.Magnus Teien Gundersen1Startar
2Hipster AmMagnus A Djuse2Startar
3Global BadmanDaniel Wäjersten3Startar
4Mister HerculesÖrjan Kihlström4Startar
5Bubble EffeAlessandro Gocciadoro5Startar
6Readly LavecOskar J Andersson6Startar
7ChiruClaes Sjöström7Startar
8Chestnut HillUlf Ohlsson8Startar
9Önas PrincePer Nordström9Startar
10San MoteurBjörn Goop10Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 11

Wallenius SOL - Jubileumsstayern · 3140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:53

Startlista DD-2, Solvalla lopp 11
NrHästKuskStartspårStatus
1Bitcoind' ArcJorma Kontio1Startar
2Kainai GojMattias Djuse2Startar
3King ColePer Linderoth3Startar
4Versace FaceÖrjan Kihlström4Startar
5Fighter MarkeRoger Pettersson5Startar
6Jareth BokoAndreas Lövdal6Struken
7Zinco JetUlf Ohlsson1Startar
8Bison SpiroDwight Pieters2Startar
9Viking BroddeMagnus A Djuse3Startar
10Ies ElisabetEmilia Leo4Startar
11Global AdventureErik Adielsson1Startar
12Ferrari SisuMarc Elias2Startar
13Noble SuperbDaniel Wäjersten3Startar
14Hard TimesRikard N Skoglund4Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 17 aug 2022 kl 22:01.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →1234567891011121314
    1169,47235,1176,45245,951377,26–683,242540,00179,68884,17129,02400,24620,611289,54
    2395,97253,17173,64291,931554,52–770,261936,69284,031046,18268,29888,67879,531942,07
    3108,80113,3336,79124,581456,22–521,781965,76119,20450,5466,97265,10348,171043,31
    438,8132,8013,9531,81764,78–243,50955,7531,08233,5318,5391,07171,51478,58
    5476,25512,78180,49366,92565,66–811,581410,16448,861358,95314,751037,12943,922270,31
    6450,98472,27168,55315,801316,27–927,211987,20436,511381,80296,66795,551047,482639,17
    7112,04163,0341,34135,10985,42–344,231126,91105,79433,0873,90181,60263,58745,99
    81310,911288,74467,38946,902304,01–1234,821223,651381,342860,75810,632530,801583,303830,90
    9115,09133,0639,31100,841328,79–486,251854,4283,24413,9654,75195,77403,05769,27
    1015,1519,984,5317,26332,02–101,21352,4417,6676,188,4837,7262,55153,81

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.