Travlopp på Åby & Solvalla, banan för Dagens dubbel onsdag 30 november 2022. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 30 november 2022 Åby & Solvalla

onsdag 30 november 2022Åby lopp 9 & Solvalla lopp 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Åby

Lopp 9 · STL Bronsdivisionen, försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Vinnare

12Enjoy Banker Nicklas Korfitsen

Segermarginal: en halv längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Enjoy BankerNicklas Korfitsen1.12,546,20
21GerbenHans Crebas1.12,54,40
33ZenatoCarl Johan Jepson1.12,75,47
411Beware KronosJeppe Juel1.12,763,78
46Lucifer SamStefan Persson1.12,715,40
65Lorenzo BokoJeppe Rask1.12,73,21
74DraupnerLinda Sedström1.12,740,47
810Ready DocKim Eriksson1.12,88,42
Opl.7Georgia AmAndré Eklundh1.12,917,62
Opl.9Holdfast AmJohan Untersteiner1.13,57,66
Diskv.8Dali Pagadi (galopp)Gustav Johansson942,77
Struken2InspirationJoakim Lövgren––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Solvalla

Lopp 10 · STL Diamantstoet, försök 3 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Vinnare

12Faeza Zet Claes Sjöström

Segermarginal: 3.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Faeza ZetClaes Sjöström1.11,613,34
25Nymke BrigadoonBjörn Goop1.12,013,49
34A Perfect DutchessErik Adielsson1.12,03,41
410Ninepoints CandyMika Forss1.12,259,71
56UnfairMarkus B Svedberg1.12,279,46
63Losch BokoPer Lennartsson1.12,36,55
711Stella Nova RaceTomas Pettersson1.12,476,27
87Juvelens Miss F.Jorma Kontio1.12,774,74
Opl.1Sweet and WildAndreas Lövdal1.12,722,49
Diskv.9Bentley Gar (galopp)Magnus A Djuseu2,06
Struken2Tilda ExpressRikard N Skoglund––
Struken8Quantal QuetzalOskar Kylin Blom––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Åby lopp 9

STL Bronsdivisionen, försök 2 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:40

Startlista DD-1, Åby lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1GerbenHans Crebas1Startar
2InspirationJoakim Lövgren2Struken
3ZenatoCarl Johan Jepson2Startar
4DraupnerLinda Sedström3Startar
5Lorenzo BokoJeppe Rask4Startar
6Lucifer SamStefan Persson5Startar
7Georgia AmAndré Eklundh6Startar
8Dali PagadiGustav Johansson7Startar
9Holdfast AmJohan Untersteiner9Startar
10Ready DocKim Eriksson10Startar
11Beware KronosJeppe Juel11Startar
12Enjoy BankerNicklas Korfitsen12Startar

Startlista DD-2 · Solvalla lopp 10

STL Diamantstoet, försök 3 i meeting 8 (Final Solvalla 26 december) · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:51

Startlista DD-2, Solvalla lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1Sweet and WildAndreas Lövdal1Startar
2Tilda ExpressRikard N Skoglund2Struken
3Losch BokoPer Lennartsson2Startar
4A Perfect DutchessErik Adielsson3Startar
5Nymke BrigadoonBjörn Goop4Startar
6UnfairMarkus B Svedberg5Startar
7Juvelens Miss F.Jorma Kontio6Startar
8Quantal QuetzalOskar Kylin Blom8Struken
9Bentley GarMagnus A Djuse9Startar
10Ninepoints CandyMika Forss10Startar
11Stella Nova RaceTomas Pettersson11Startar
12Faeza ZetClaes Sjöström12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 30 nov 2022 kl 21:56.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    171,83–21,6518,7850,02379,03380,26–7,67334,64569,7468,84
    2––––––––––––
    3114,83–29,0724,3351,83413,59420,13–12,98338,99683,6687,14
    4448,55–176,75157,50279,36896,40986,83–77,931510,671960,61604,33
    556,96–23,6813,4327,80214,98176,51–6,52179,70333,8161,99
    6250,72–75,6275,91123,84383,32690,53–42,70804,971536,20211,08
    7250,48–115,2280,21139,07912,66454,63–50,43891,301062,76212,55
    8600,59–362,83265,41378,171151,84958,30–125,511148,551841,43443,89
    9169,65–41,6932,8389,11551,02568,71–18,66526,12986,83130,62
    10188,97–56,5539,2887,04628,46571,36–23,62390,81800,39104,63
    11733,50–457,29381,14376,101785,421357,13–202,381378,37726,69749,50
    121121,69–668,21538,41577,981358,362303,77–230,402090,572882,22608,87

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.