Travlopp på Skellefteå & Östersund, banan för Dagens dubbel fredag 1 september 2023. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 1 september 2023 Skellefteå & Östersund

fredag 1 september 2023Skellefteå lopp 8 & Östersund lopp 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Skellefteå

Lopp 8 · Norrlands Elitserie, Försök 3 (Final Bergsåker 11/11) - Stolopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:16

Vinnare

2Global Daylight Christian Månsson

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
12Global DaylightChristian Månsson1.15,416,15
213Florence ImaPeter Eriksson1.14,84,76
39Icegirl L.A.Hanna Olofsson1.14,83,57
46Crazy J.LoSandra Eriksson1.15,39,18
53SomeityHenrik Näsvall1.15,4145,39
61Explosive GirlGunnel Fredriksson1.16,269,64
710Magic From HillDaniel Wäjersten1.15,619,89
814Polar OperationJens Eriksson1.15,758,03
Opl.12Bellatrix ClubJohn Östman1.15,814,37
Opl.5Heaven's PaceLeif Eriksson1.15,865,12
Opl.8Glace au Four (galopp)Antero Heinonen1.16,082,57
Opl.4Chrissies Symphony (galopp)Jorma Särkiniva1.16,219,84
Opl.11Olea Håleryd (galopp)Ove A Lindqvist1.16,410,25
Diskv.7Dorothea Mil (galopp)Mika Forssu5,45

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 9 · Svensk Travsports Unghästserie - Fyraåringslopp Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Vinnare

12Megan di Quattro Caroline L Örnfeldt

Segermarginal: 2 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
112Megan di QuattroCaroline L Örnfeldt1.15,410,72
25EdsinetteTomas Pettersson1.15,62,32
31HygihakMarcus Lilius1.15,7127,21
43TakemetoheavenNathalie Blom1.15,730,93
511Snick ChickUlf Eriksson1.15,861,98
62Adele GelStefan Edin1.15,854,11
76Polly LadayJimmy H Andersson1.16,014,79
89Gizelliore (galopp)Oskar Florhed1.16,13,05
Opl.4Dance to MusicPer Linderoth1.16,154,98
Opl.10Flap Motor (galopp)Mats E Djuse1.16,238,71
Opl.8Be SoberUlf Ohlsson1.16,324,71
Diskv.7Elysia (galopp)Oskar Kylin Blomkub9,95

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Skellefteå lopp 8

Norrlands Elitserie, Försök 3 (Final Bergsåker 11/11) - Stolopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 21:16

Startlista DD-1, Skellefteå lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Explosive GirlGunnel Fredriksson1Startar
2Global DaylightChristian Månsson2Startar
3SomeityHenrik Näsvall1Startar
4Chrissies SymphonyJorma Särkiniva2Startar
5Heaven's PaceLeif Eriksson3Startar
6Crazy J.LoSandra Eriksson4Startar
7Dorothea MilMika Forss5Startar
8Glace au FourAntero Heinonen6Startar
9Icegirl L.A.Hanna Olofsson7Startar
10Magic From HillDaniel Wäjersten8Startar
11Olea HålerydOve A Lindqvist9Startar
12Bellatrix ClubJohn Östman10Startar
13Florence ImaPeter Eriksson11Startar
14Polar OperationJens Eriksson12Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 9

Svensk Travsports Unghästserie - Fyraåringslopp Ston · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:27

Startlista DD-2, Östersund lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1HygihakMarcus Lilius1Startar
2Adele GelStefan Edin2Startar
3TakemetoheavenNathalie Blom3Startar
4Dance to MusicPer Linderoth4Startar
5EdsinetteTomas Pettersson5Startar
6Polly LadayJimmy H Andersson6Startar
7ElysiaOskar Kylin Blom7Startar
8Be SoberUlf Ohlsson8Startar
9GizellioreOskar Florhed9Startar
10Flap MotorMats E Djuse10Startar
11Snick ChickUlf Eriksson11Startar
12Megan di QuattroCaroline L Örnfeldt12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 1 sep 2023 kl 21:33.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1495,621445,041099,571319,83217,18922,93855,851037,72475,881802,771796,911304,28
    2971,84374,26377,25612,8645,57304,98200,24465,2689,89866,051744,85184,18
    31537,361967,24616,771708,18305,881137,221107,631919,48913,282219,721773,882271,34
    41094,49674,11452,65345,4039,66301,99216,24452,0480,07579,731137,22290,32
    5784,661060,25738,26709,55132,49607,07469,95656,78365,63858,952032,25732,40
    6559,98315,23131,79294,2816,6463,1661,24124,7034,89275,30769,7592,30
    7455,01261,96128,61269,629,5264,2333,7784,6323,60181,24332,2678,86
    82034,742862,671356,491519,07273,891000,81941,77642,55950,941990,822823,722088,49
    9455,76267,1597,70251,267,4163,7840,6492,1814,87147,81475,4758,88
    102042,251133,34459,291090,9051,89359,38187,44384,69115,84256,421115,07224,19
    111080,25884,10423,66634,4422,33219,59124,96279,4747,69379,50659,65102,45
    121857,21480,84441,341140,3531,68221,14191,06350,2188,66553,081404,69162,63
    131163,52587,31184,58702,0510,03100,1367,17177,8020,27355,84396,7361,63
    141888,913466,281566,362335,23240,422044,76997,801581,28462,882610,613488,13538,37

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.