Travlopp på Östersund, banan för Dagens dubbel söndag 17 mars 2024. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 17 mars 2024 Östersund

söndag 17 mars 2024Östersund, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Östersund

Lopp 9 · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Vinnare

7Järvsö Micke Stefan Edin

Segermarginal: hals

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Järvsö MickeStefan Edin1.27,649,98
22KrusonWiktor Kylin-Blom1.27,76,21
31Fall GalderMalin Strinnlund1.28,657,45
413BlixenJan-Olof Johansson1.26,93,33
515RötungenDaniel Wäjersten1.27,267,71
63Färsta TedPer Linderoth1.28,817,61
712Minna C.G.Ricky Eklund1.27,433,93
Opl.4Prinsen af Sola (galopp)Mats E Djuse1.29,16,80
Opl.14Ängsbrage (galopp)Jan Ove Olsen1.28,525,59
Opl.9Lapp LoveSusanne H Osterling1.29,7107,40
Opl.5Hibo Bungal (galopp)Ulf Pettersson1.32,663,57
Opl.6Tekno Filur (galopp)Marcus Lilius1.34,13,19
Diskv.8Vessle Moen (galopp)Ulf Ohlsson1127,96
Diskv.11Mustang (galopp)Lars-Erik Karlssonu54,12
Struken10Sundbo BysenLudwig Wickman––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Östersund

Lopp 10 · Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Vinnare

7Distant Thunder Thelma Kvarnlöf

Segermarginal: 1.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
17Distant ThunderThelma Kvarnlöf1.14,121,76
211WeightlessnessUlf Ohlsson1.14,312,32
32In Face SmartMarcus Lilius1.14,418,20
46DidicoyRobert Dunder1.14,46,18
59Thai CharonJan-Olof Johansson1.14,568,29
612Young HighnessMats E Djuse1.14,535,13
Opl.1For YouLars-Erik Karlsson1.14,73,93
Opl.4Judy MowattJimmy Dillner1.14,885,11
Opl.5Gospel de LatourLeah M.H. Jacobsen1.16,299,41
Opl.8Wilma RudolphStefan Edin1.16,8103,55
Opl.10Uto BrolineVendela Westerlund1.17,2115,59
Opl.3Atlas A'lir (galopp)Daniel Wäjerstenu2,01

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Östersund lopp 9

2140 m · Voltstart · Planerad start kl 16:48

Startlista DD-1, Östersund lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Fall GalderMalin Strinnlund1Startar
2KrusonWiktor Kylin-Blom2Startar
3Färsta TedPer Linderoth3Startar
4Prinsen af SolaMats E Djuse4Startar
5Hibo BungalUlf Pettersson5Startar
6Tekno FilurMarcus Lilius6Startar
7Järvsö MickeStefan Edin7Startar
8Vessle MoenUlf Ohlsson1Startar
9Lapp LoveSusanne H Osterling2Startar
10Sundbo BysenLudwig Wickman3Struken
11MustangLars-Erik Karlsson3Startar
12Minna C.G.Ricky Eklund1Startar
13BlixenJan-Olof Johansson2Startar
14ÄngsbrageJan Ove Olsen3Startar
15RötungenDaniel Wäjersten4Startar

Startlista DD-2 · Östersund lopp 10

Fördel Ston · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 17:08

Startlista DD-2, Östersund lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1For YouLars-Erik Karlsson1Startar
2In Face SmartMarcus Lilius2Startar
3Atlas A'lirDaniel Wäjersten3Startar
4Judy MowattJimmy Dillner4Startar
5Gospel de LatourLeah M.H. Jacobsen5Startar
6DidicoyRobert Dunder6Startar
7Distant ThunderThelma Kvarnlöf7Startar
8Wilma RudolphStefan Edin8Startar
9Thai CharonJan-Olof Johansson9Startar
10Uto BrolineVendela Westerlund10Startar
11WeightlessnessUlf Ohlsson11Startar
12Young HighnessMats E Djuse12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 17 mar 2024 kl 17:14.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1315,13988,98150,441372,68961,59660,491060,752674,862227,863630,58975,091519,08
    225,7271,9110,90588,01593,4645,87232,091204,94528,861269,18123,92268,30
    385,28192,5627,741031,21953,8881,08533,431656,50782,733293,35216,56470,74
    429,8490,4310,80305,37533,9443,01237,721228,93371,971329,96107,04135,23
    5319,54646,90112,17959,93429,82502,39673,581337,431222,622022,371026,131591,63
    616,1454,465,64310,43318,7520,42121,55539,47265,69728,9763,98135,72
    7432,79639,34118,101518,56764,30432,46643,782104,251916,302650,65861,651398,17
    8201,89463,0259,54981,991216,37191,17750,64828,251336,353013,45284,81541,75
    9952,251723,30215,163080,292181,201095,621874,515867,741186,073138,302144,712692,14
    10––––––––––––
    11176,34940,42125,413210,862333,94422,52639,703443,052447,045726,59502,241244,54
    12286,62761,97103,463568,395240,37311,071465,645706,982548,076886,11562,98789,03
    1314,6881,126,83559,77467,8317,42117,511014,26282,681199,7465,12186,77
    14278,85660,7687,572853,494443,84258,441062,785410,512528,743591,46544,23825,37
    15562,031489,22128,903694,981904,50629,792029,765307,133210,866241,34925,80751,66

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.