Travlopp på Momarken, banan för Dagens dubbel söndag 28 december 2025. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 28 december 2025 Momarken

söndag 28 december 2025Momarken, lopp 9 och 10Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Momarken

Lopp 9 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:25

Vinnare

5Excalibur Gene Vidar Hop
Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
15Excalibur GeneVidar Hop1.12,21,74
24Cadillac StarEirik Høitomt1.12,411,74
31Present TileMarcus Totland Aadland1.12,653,42
49Clubber LangMagnus Teien Gundersen1.12,615,20
512My DreamsKristian Malmin1.13,022,93
67PontiacPatrick Larsen1.13,226,32
68Odd VikingErlend Rennesvik1.13,262,56
Opl.6M.H. GetonmylevelVictor Rosleff1.13,37,55
Opl.11EpicurePer Vetle Kals1.13,335,53
Opl.3Delicious MeMarius Høitomt1.13,467,24
Opl.2Son Of Sizzling (galopp)Ole Johan Østre1.13,86,48
Opl.10Easy KissAdrian Solberg Akselsen1.14,8124,10

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Momarken

Lopp 10 · 2640 m · Voltstart · Planerad start kl 18:45

Vinnare

9Moni U.S.A. Tom Erik Solberg
Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
19Moni U.S.A.Tom Erik Solberg1.15,34,18
210Kalule SimoniVictor Rosleff1.15,53,45
37Macbeth B.R.Magnus Teien Gundersen1.15,832,16
414Kong du DalmHenry Rorgemoen1.15,119,45
511Oksamit W.H. (galopp)Åsbjørn Tengsareid1.16,413,39
612Id DiamantBjørn Steinseth1.16,547,86
78Happy CarpenterGunnar Austevoll1.16,658,99
Opl.5PlayboyLucas Svanberg1.17,362,96
Opl.2Black MagicEirik Høitomt1.17,7101,62
Opl.6Korsico DecoyOle Johan Østre1.17,9111,89

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Momarken lopp 9

1640 m · Autostart · Planerad start kl 18:25

Startlista DD-1, Momarken lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Present TileMarcus Totland Aadland1Startar
2Son Of SizzlingOle Johan Østre2Startar
3Delicious MeMarius Høitomt3Startar
4Cadillac StarEirik Høitomt4Startar
5Excalibur GeneVidar Hop5Startar
6M.H. GetonmylevelVictor Rosleff6Startar
7PontiacPatrick Larsen7Startar
8Odd VikingErlend Rennesvik8Startar
9Clubber LangMagnus Teien Gundersen9Startar
10Easy KissAdrian Solberg Akselsen10Startar
11EpicurePer Vetle Kals11Startar
12My DreamsKristian Malmin12Startar

Startlista DD-2 · Momarken lopp 10

2640 m · Voltstart · Planerad start kl 18:45

Startlista DD-2, Momarken lopp 10
NrHästKuskStartspårStatus
1IntercoolerPaw Mahony1Startar
2Black MagicEirik Høitomt2Startar
3Tennesee TileKristian Malmin3Startar
4Tinni LoveLars Anvar Kolle4Startar
5PlayboyLucas Svanberg5Startar
6Korsico DecoyOle Johan Østre6Startar
7Macbeth B.R.Magnus Teien Gundersen1Startar
8Happy CarpenterGunnar Austevoll2Startar
9Moni U.S.A.Tom Erik Solberg3Startar
10Kalule SimoniVictor Rosleff4Startar
11Oksamit W.H.Åsbjørn Tengsareid5Startar
12Id DiamantBjørn Steinseth6Startar
13Lady NovaErlend Rennesvik1Struken
14Kong du DalmHenry Rorgemoen1Startar
15Extreme PointFrode Hamre2Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 28 dec 2025 kl 19:10.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112131415
    1778,251749,24759,601715,851733,532196,391415,723093,04942,83507,271158,753741,86–1933,73410,45
    2404,60520,6854,35881,42647,971028,93198,321156,5940,3216,57110,03634,57–193,0119,29
    31941,601468,50502,521594,571543,011987,421590,782888,83737,01473,471611,573023,51–2291,87512,81
    4536,83718,67108,87583,08786,551150,51332,751710,3171,9840,29171,27763,09–269,6041,43
    5141,56235,3514,89320,67171,49323,6626,14327,3511,204,2431,11208,93–63,124,67
    6409,11671,7561,99911,98612,26614,41276,621303,3647,4516,20144,32744,00–218,1923,42
    7990,511502,14364,231788,091175,132586,13489,452787,19414,64211,95681,612549,32–938,10216,84
    82286,882336,10622,572410,541983,822720,801293,991427,90689,62345,011037,102903,45–1583,16318,91
    9874,521664,69228,392101,801465,132049,97421,412548,60122,5874,27335,78872,81–533,9182,77
    104776,323428,282505,733507,393163,733752,683370,424406,521831,92793,702376,485478,20–5101,091000,05
    111827,023332,97746,523235,073095,504493,451388,133753,12534,61297,37550,852788,52–1140,95292,24
    121155,702263,95301,712139,452083,583041,47871,333228,92298,06162,19529,16760,55–605,13143,45

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 2 nov 2026 kl 00:12.