Travlopp på Bollnäs, banan för Dagens dubbel måndag 5 januari 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 5 januari 2026 Bollnäs

måndag 5 januari 2026Bollnäs, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bollnäs

Lopp 8 · 2640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

6Timotejs NiceTime Robert Dunder

Segermarginal: 2.5 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Timotejs NiceTimeRobert Dunder1.15,92,22
25KonnässörJenny A Björk1.16,15,00
39AhtohallanElias Strandberg1.16,120,35
411Global ForecastRikard N Skoglund1.16,17,53
57Grand EagleHenrik Svensson1.16,618,07
Opl.3Ozzy de VeluweMarcus Lilius1.16,610,07
Opl.1Story of My LifeElias Engman1.16,634,76
Diskv.2Henessi TornadoMats E Djuse56,09
Struken4Vidar BurgeEmil Cedergren––
Struken8MakeitFredrik Plassen––
Struken10Cash GirlJimmy Dahlman––
Struken12Neo VicisGoce Kulusevski––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bollnäs

Lopp 9 · 1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

3Whoopsy Laday Christian Lind

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
13Whoopsy LadayChristian Lind1.13,725,07
24Kocu BokoKevin Svedlund1.13,85,35
310Slave to Love CalWilhelm Paal1.14,04,37
42Da Vinci FaceUlf Eriksson1.14,011,25
58WarholHenrik Svensson1.14,25,68
67Kattens AladinTomas Rosén1.14,211,37
Opl.5Edlas ThunderboltErik Lindegren1.14,315,93
Opl.9Luv Lois SchermerLukas L Svedlund1.14,456,04
Opl.1Myth's LegacyMats E Djuse1.15,53,56
Diskv.12Nagai Ashi (galopp)Frida Asplund10120,24
Struken6AsymmetryErik von Essen––
Struken11Farao EagraNathalie Blom––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bollnäs lopp 8

2640 m · Autostart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Bollnäs lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Story of My LifeElias Engman1Startar
2Henessi TornadoMats E Djuse2Startar
3Ozzy de VeluweMarcus Lilius3Startar
4Vidar BurgeEmil Cedergren4Struken
5KonnässörJenny A Björk4Startar
6Timotejs NiceTimeRobert Dunder5Startar
7Grand EagleHenrik Svensson6Startar
8MakeitFredrik Plassen8Struken
9AhtohallanElias Strandberg9Startar
10Cash GirlJimmy Dahlman10Struken
11Global ForecastRikard N Skoglund10Startar
12Neo VicisGoce Kulusevski12Struken

Startlista DD-2 · Bollnäs lopp 9

1640 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bollnäs lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1Myth's LegacyMats E Djuse1Startar
2Da Vinci FaceUlf Eriksson2Startar
3Whoopsy LadayChristian Lind3Startar
4Kocu BokoKevin Svedlund4Startar
5Edlas ThunderboltErik Lindegren5Startar
6AsymmetryErik von Essen6Struken
7Kattens AladinTomas Rosén6Startar
8WarholHenrik Svensson7Startar
9Luv Lois SchermerLukas L Svedlund9Startar
10Slave to Love CalWilhelm Paal10Startar
11Farao EagraNathalie Blom11Struken
12Nagai AshiFrida Asplund11Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 5 jan 2026 kl 21:36.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1164,53632,67762,86398,70606,91–608,64558,681118,25316,21–1377,17
    212,4970,74137,5927,23160,41–70,1829,90403,6917,66–737,85
    342,05160,52178,4263,76204,05–135,1769,77660,0851,04–1366,00
    4––––––––––––
    521,71104,50184,4626,8387,30–65,5030,46544,0626,76–1094,02
    66,3250,7962,9013,2459,72–40,9715,01202,558,43–389,48
    766,27274,81284,12114,02344,79–178,8997,68720,5280,33–1788,30
    8––––––––––––
    9169,89601,19651,19260,33555,25–379,80292,75893,11231,01–2146,03
    10––––––––––––
    1121,29130,77201,1434,35187,19–75,3750,99493,2826,48–807,42
    12––––––––––––

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.