Travlopp på Bergsåker, banan för Dagens dubbel torsdag 20 augusti 2026. Illustrationsbild, inte ett verkligt lopp.

Dagens dubbel resultat 20 augusti 2026 Bergsåker

torsdag 20 augusti 2026Bergsåker, lopp 8 och 9Fastställt

Illustrationsbild. Fotot visar inte den aktuella omgången.

Resultat

DD-1

Fastställt

Bergsåker

Lopp 8 · B-tränarlopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Vinnare

6Grand Safari Mika Forss

Segermarginal: 3 längder

Resultatlista
Resultatlista DD-1
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
16Grand SafariMika Forss1.14,15,43
28Sandsjöns CantonaMats E Djuse1.14,42,24
35Ytowns DragonJimmy H Andersson1.15,010,63
42Borups BasilPatrick Wickman1.15,966,86
59Flashing LightsDaniel Wäjersten1.15,231,06
Opl.3Xanthis IllusionMarcus Lilius1.16,09,52
Opl.1Monte RosaLukas L Svedlund1.16,228,61
Opl.10Urgent BeatUlf Ohlsson1.15,53,94
Opl.7Rajadhiraja (galopp)Ulf Sjöberg1.18,876,35
Struken4TitleistSusanne H Osterling––

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

DD-2

Fastställt

Bergsåker

Lopp 9 · 2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Vinnare

8Grim Marcus Lilius

Segermarginal: 1 längd

Resultatlista
Resultatlista DD-2
Plac.NrHästKuskTidVinnarodds
18GrimMarcus Lilius1.26,68,89
26Lille Rose G.L.Oskar Kylin Blom1.26,74,66
33Andarnas PatronJimmy Jonsson1.26,98,16
410Moe KanSusanne H Osterling1.27,020,35
54Teddy BestPatrick Wickman1.27,061,32
61SupersnorpanTomas Pettersson1.27,114,31
Opl.5Grisle Galant G.L.Henrik Svensson1.27,24,06
Opl.9Sillre MejaHenrik Kihle1.27,379,19
Opl.12ÄngsmoddeJan Ove Olsen1.27,556,74
Opl.7Melinda (galopp)Ulf Ohlsson1.27,628,66
Opl.11OptandsprinsenMats E Djuse1.27,93,73
Opl.2Trollbackens ThorMicael Melander1.29,574,20

Vinnarodds gäller enskild häst i vinnarspelet och är inte DD-odds. Tider anges per kilometer.

Källa: ATG

Fastställt

Startlista

Omgången är körd. Startlistan nedan visar fältet som det såg ut i källan, inklusive strykningar.

Startlista DD-1 · Bergsåker lopp 8

B-tränarlopp · 2140 m · Voltstart · Planerad start kl 20:56

Startlista DD-1, Bergsåker lopp 8
NrHästKuskStartspårStatus
1Monte RosaLukas L Svedlund1Startar
2Borups BasilPatrick Wickman2Startar
3Xanthis IllusionMarcus Lilius3Startar
4TitleistSusanne H Osterling1Struken
5Ytowns DragonJimmy H Andersson1Startar
6Grand SafariMika Forss3Startar
7RajadhirajaUlf Sjöberg4Startar
8Sandsjöns CantonaMats E Djuse5Startar
9Flashing LightsDaniel Wäjersten6Startar
10Urgent BeatUlf Ohlsson7Startar

Startlista DD-2 · Bergsåker lopp 9

2140 m · Autostart · Planerad start kl 21:15

Startlista DD-2, Bergsåker lopp 9
NrHästKuskStartspårStatus
1SupersnorpanTomas Pettersson1Startar
2Trollbackens ThorMicael Melander2Startar
3Andarnas PatronJimmy Jonsson3Startar
4Teddy BestPatrick Wickman4Startar
5Grisle Galant G.L.Henrik Svensson5Startar
6Lille Rose G.L.Oskar Kylin Blom6Startar
7MelindaUlf Ohlsson7Startar
8GrimMarcus Lilius8Startar
9Sillre MejaHenrik Kihle9Startar
10Moe KanSusanne H Osterling10Startar
11OptandsprinsenMats E Djuse11Startar
12ÄngsmoddeJan Ove Olsen12Startar

Startspår anger position bakom bilen eller i voltstarten enligt källan. Strukna hästar visas i statuskolumnen. Vad händer vid struken häst?

Odds

Kombinationsodds DD-1 + DD-2

    Slutliga kombinationsodds för DD-1 (rader) och DD-2 (kolumner). Tidsstämpel från källan: 20 aug 2026 kl 21:35.
    DD-1 \ DD-2DD-1 ↓ / DD-2 →123456789101112
    1184,801167,26225,48960,96144,58149,76502,96494,711242,54524,98140,301554,78
    2715,37648,65766,33906,63361,42481,681357,801101,522052,801999,38481,502144,33
    397,86684,2467,35632,0746,7939,70247,65139,55746,46232,9850,46772,31
    4––––––––––––
    5104,66761,8962,11189,8941,8359,60226,60142,66611,21161,8673,59717,48
    649,01340,8329,10259,0814,5518,61111,3545,21460,3051,7423,34417,77
    7663,321450,60690,701000,54389,84535,24453,801289,392196,231588,08541,952111,85
    832,67232,6718,57135,947,7912,3569,9533,53247,4747,749,70202,49
    9373,261036,54330,921222,35149,30243,72386,96565,22789,11559,47187,79973,04
    1057,15450,5743,15252,6718,5321,07101,8158,88576,2072,4318,65385,16

    Preliminära odds kan ändras. Ett streck betyder att källan inte anger något pris för paret, till exempel vid strykning. Priser i kr per krona insats. Odds hämtas från källan och multipliceras aldrig fram från enskilda vinnarodds.

    Så fungerar DD-odds

    Senast hämtat från ATG: 1 nov 2026 kl 23:02.